Obama rozmawia z Polską

Grażyna Zawadka , Piotr Gillert 08-11-2008, ostatnia aktualizacja 08-11-2008 11:43

Barack Obama rozmawiał przez telefon z prezydentem Lecha Kaczyńskim i premierem Donaldem Tuskiem. Podziękował polskim politykom za wsparcie, jakiego nasz kraj udziela Stanom Zjednoczonym

Pierwsze rozmowy prezydenta elekta mają charakter symboliczny

źródło: Reuters

Pierwsze rozmowy prezydenta elekta mają charakter symboliczny

·                  Obama chce rozruszać amerykańską gospodarkę

·                  Obama wiosną w Polsce?

– Potwierdzam, że taka rozmowa telefoniczna miała miejsce. Piętnaście minut temu się zakończyła – powiedział „Rz” w piątek po godzinie 23. Mariusz Handzlik, prezydencki minister ds. zagranicznych.

Rozmowa trwała kilkanaście minut i odbywała się „w ciepłej i serdecznej atmosferze”. – Prezydent Kaczyński pogratulował zwycięstwa w wyborach prezydentowi Obamie, jak również całej jego ekipie. Zaprosił także prezydenta USA do złożenia wizyty w Polsce – opowiada „Rz” minister Handzlik.

Podczas telefonicznej rozmowy szefowie obu państw potwierdzili wolę dalszej współpracy w różnych dziedzinach: politycznej, wojskowej, a także kontynuację projektu budowy tarczy antyrakietowej. Barack Obama zapewnił Lecha Kaczyńskiego, że Polska jest strategicznym partnerem dla Stanów Zjednoczonych.

– Prezydent USA powiedział, że nigdy nie był w Polsce i bardzo chciałby tu przyjechać. Podziękował również prezydentowi Kaczyńskiemu za zaproszenie – relacjonuje minister Handzlik.

Obama wyraził wdzięczność Lechowi Kaczyńskiemu za wsparcie, jakiego Polska udziela Stanom Zjednoczonym. – Obaj prezydenci umówili się na spotkanie – informuje Handzlik. Żadne konkretne terminy, podczas piątkowej rozmowy jednak nie padły.

Prezydent elekt zapowiedział, że zamierza kontynuować projekt tarczy antyrakietowej

Amerykański prezydent elekt tego samego wieczora rozmawiał również z premierem Donaldem Tuskiem. – Polska jest silnym i trwałym partnerem Stanów Zjednoczonych i mamy nadzieję na dynamiczną współpracę w trakcie trwania Pana prezydentury – zadeklarował Tusk.

Dzień wcześniej Obama zadzwonił do dziewięciu innych światowych przywódców. Rozmawiał z premierem Australii Kevinem Ruddem, Izraela Ehudem Olmertem, Japonii Taro Aso, Kanady Stephenem Harperem, Wielkiej Brytanii Gordonem Brownem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a także prezydentami Francji Nicolasem Sarkozym, Korei Południowej Li Miung Bakiem oraz Meksyku Felipe Calderonem. Kanada i Meksyk to sąsiedzi USA, pozostała siódemka: gospodarcze potęgi demokratyczne, o istotnym znaczeniu w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa.

Pierwsze zagraniczne telefony amerykańskiego prezydenta elekta mają charakter symboliczny. Według ekspertów pokazują, jakie będą priorytety przyszłej administracji na arenie międzynarodowej, jakie państwa uważa ona za swoich najważniejszych partnerów. Jak mówią „Rz” przedstawiciele polskiego rządu, nasze władze jeszcze przed wyborami kontaktowały się z przedstawicielami Partii Demokratycznej i obozem Baracka Obamy. A teraz pracują nad poszerzeniem kontaktów.

W komentarzu redakcyjnym „Wall Street Journal” nazwał wczoraj agresywne zachowanie Kremla wobec planów umieszczenia tarczy antyrakietowej w Polsce pierwszym zagranicznym testem Obamy. „Byłoby w interesie USA i jego samego, gdyby zaznaczył, że pod jego przywództwem Ameryka nie da się zastraszyć wybuchom gniewu rosyjskich przywódców i będzie godnym zaufania partnerem dla swych sojuszników w Europie” – stwierdził dziennik.

W podobnym tonie wypowiedział się wczoraj Kongres Polonii Amerykańskiej, który wezwał Obamę, by „ze zdecydowaniem i wizją” zareagował na rosyjskie zachowanie wobec naszego kraju. „W pełni popieramy starania prezydenta elekta Obamy, by zmniejszyć napięcia i zapewnić demokratyczne bezpieczeństwo w Europie Środkowej i Wschodniej. Jesteśmy przekonani, że będzie chronił Polskę w tej godzinie narastającego niebezpieczeństwa”, czytamy w oświadczeniu KPA.

Reakcja zarówno administracji George’a W. Busha, jaki i demokratycznych polityków kontrolujących Kongres na rosyjską zapowiedź rozmieszczenia rakiet przy granicy z Polską była dość spokojna. Kongreswoman Ellen Tauscher uznała, iż środowe przemówienie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa było obliczone głównie na potrzeby wewnętrzne.

Kwestii rosyjskiego zachowanie nie poruszono podczas wczorajszej, pierwszej konferencji prasowej prezydenta elekta. Obama został natomiast zapytany o swą reakcję na gratulacje ze strony irańskiego przywódcy Mahmuda Ahmadineżada. Odpowiedział, że musi jeszcze przeanalizować list Ahmadineżada, ale podkreślił, że jego stanowisko wobec Teheranu jest wyraziste: – Chcę powtórzyć i stwierdzić to, co twierdziłem w czasie kampanii. Uważam, że jest nie do przyjęcia, by Iran skonstruował broń nuklearną.

Opinia

Paweł Laidler amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Priorytetem nowego prezydenta jest m.in. naprawa kulawej polityki prezydenta Busha, który osłabił więzi transatlantyckie. Dlatego Obama w pierwszej kolejności zadzwonił m.in. do Francji i Niemiec, a także do Londynu, który jest tradycyjnie najbliższym sojusznikiem USA w Europie. Jeśli ktoś ubolewał, że nie zadzwonił do Polski pier- wszego dnia, to zwrócę uwagę, że nie zadzwonił też wtedy do żadnego kraju z Europy Środkowej. Ani do Czech, które z punktu widzenia Ameryki lepiej negocjowały tarczę antyrakietową, ani do Rosji. W Polsce są zbyt duże oczekiwania w związku z wyborem nowego szefa administracji prezydenta. Rahm Emanuel po prostu popierał naszą walkę o niepodległość. Z pewnością możemy liczyć na wizytę Obamy w Polsce i rozmowy zarówno o wizach, jak i przyszłości tarczy, choć na razie nie spodziewam się zbyt wielu konkretów.

Obama wiosną w Polsce?

jen 08-11-2008, ostatnia aktualizacja 08-11-2008 13:36

- Amerykański prezydent-elekt Barack Obama wyraził się jasno - chce przyjechać do Polski - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik.

Nie są znane szczegóły wizyty, ale według Sławomira Nowaka, szefa gabinetu politycznego premiera, okazja do wizyty nadarzy się wiosną 2009 roku.

Przyszły prezydent zadzwonił wczoraj do prezydenta i premiera. Miał zapewnić, że Polska jest sojusznikiem USA. Według Handzlika, Obama powiedział prezydentowi, że chce odwiedzić nasz kraj "jak najszybciej".

Sławomir Nowak zapowiedział, że nasza dyplomacja będzie robić wszystko, żeby Polska była wśród pierwszych europejskich państw, które nowy przywódca USA odwiedzi.

 

Web334 BARACK  OBAMA  MOZLIWOSCI  i  NADZIEJE

DLA  POLSKI

Inz.  Jerzy  Skoryna

 

 

Wybór na Prezydenta St. Zjednoczonych Barack Obamy, byc moze, ze przyniesc dla Polski pewne pozadane zmiany.

Biorac pod uwage jego pochodzenia, wyksztalcenie, checi rzadzenia sprawiedliwoscia, jak i doradztwo Zbigniewa Brzezińskiego, byc moze zwiastuja dla nas lepsze zrozumienie naszej pozycji miedzynarodowej, dazenia do odzyskanie PRAWDZIWEJ NIEPODLEGLOSCI, bedacym kluczem do  utrzymania pokoju w Europie.

Jest rzecza WIELKIEJ WAGI ,aby POLSKIE organizacje na calym swiecie, a w szczególnosci z USA i na kontynencie amerykańskim zglaszaly swoje postulaty do Bialego Domu.

Uwazam, ze jest sprawa wielkiej wagi, jasne i szczere przedstawienie sprawy Jalty, gdzie Polska i pól Europy zostaly wydane w oprawcze lapy Moskwy, przy faktycznej dzualalnosci i  zgodzie USA.

Prezydent USA, powinien zrozumiec, ze rozsypanie sie Zwiazku Sowieckiego, bylo dzielem Polski i POLSKIEGO Papieza Jana Pawla II, a nie, grozba broni atomowej.

Polityka USA, musi zrozumiec, ze Polska w XX wieku TRZY razy obronila cywilizacje zachodnia, a w tym tez i bezpieczeństwo USA, przed zachkannoscia ZSRR.

W historii USA, od samego zarania egzystencji tego Kraju, Polacy wzieli CZYNNY udzial w walkach o NIEPODLEGLOSC tego Kraju, jak i w pokojowej budowie gospodarki  St. Zjednoczonych.

Polska w czasie II Wojny Swatowej byla NAJWIERNIESZYM Aliantem, walczacym na wszystkich frontach Europt. Bedac q latach 1940-31 DRUGA potega wojslowa, a w 1945 czwarta, zostajac potraktowana gorzejniz Trzecia Rzesza Niemiecka.

Biorac to wszystko pod uwage, Polska musi byc zrekonpensowana, tak przez caly Swat Kultury Zachodniej, jak i USA w szczególnosci.

Czego Polska oczekuje od St. Zjednoczonych?

W pierwszym rzedzie sprawiedliwego traktowania Narodu Polskiego, dajac mu moznosc NIEPODELGLEGO bytu i nie narazania Jej bytu nardowego, fizycznego, moralnego i zgodniego z przeszlo tysiacletnia tradycja istnienia wolnego i demokratycznego PAŃSTWA POLSKIEGO.

Instalowanie „tarcz” przeciw rakietowych, musi byc natychmiast wstrzymane. Widzimy, ze ta polityka prowadzi do instalacji wyrzutni rakietowych w rajonie Królewca (Kaliningradu), w bardzo bliskim sasiadztwie Warszawy, i wszystkich miast polskich.

Musimy zrozumiec, ze zanim rakiety wymierzone w St. Zjednoczone, czy Polske, beda przedmiotem obrony, to Polska PRZESTANIE ISTNIEC, wraz ze wszystkimi tarczam!”.

Równoczesnie, powinna byc wszczeta akcja wydobycia od Niemice i Rosji odszkodowania za wszystkie zniszczenia jakie dokonaly te narody w latach 1939 – 1990 w naszym Kraju.

Pociagniecie do odpowiedzialnosci karnej, podobnie jak nienieckich zloczyńców, lidobujców,  w Norymbergii, tak ibecnie zywych, jak i juz niezyjacych, komunistycznych oprawców, stosujac te same miary sprawiedliwosci i jaky, jakie wówczas zostaly zastosowane.

Zagwarantowanie, ze ZADNE uklady, traktaty, polityki, czy decyzje wzgledem Polski i jej interesom, NIE zistana powziete bez udzialu w nich Polski i jej zgody. Innymi slowami: „ˇnic o nas, bez nas!”

Tak Niemcy, jak i Rosja, oraz UE, musza byc uprzedzone, ze jakie kolwiek niegatywne kroki wobec Polski, beda unicstjowane przez St. Zjednoczony, które sa moralnym gwarante WOLNOSCI, NIEPODLEGLOSCI, SUWERENNOSCI i NIEZALEZNOSCI wszystkicj narodów zyjacych na naszej planecie.

Wszystkie Polonie, organizacje, stowarzyszenia, oraz unie POLSKIE, tak znajdujace sie zagranica, jak i w Kraju, powinne kierowac petycje,  wyrazajace sie w powyzszym duchu dla dobra Narodu Polskiego, jak tez i bezpieczeństwa samych St. Zjadnoczonych i calego cywilizowanego swiata!.

  To sa mozliwosci i nadzieje, jakie obudzily sie w Narodzie Polskim w zwiaku z wybraniem Barack Obamy, na Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

 

e-maul: jesko44@hotmail.com,

www.usopal.com  i  www.polskiinternet.com/skoryna.

 

 

PODZIĘKOWANIE BARACKA OBAMY

 Flag this message

How this happened

Wednesday, November 5, 2008 5:55 AM

From:

"Barack Obama" <info@barackobama.com>

View contact details

To:

"Bohdan Szewczyk" <bszewczyk@yahoo.com>

Bohdan --

I'm about to head to Grant Park to talk to everyone gathered there, but I wanted to write to you first.
We just made history.

And I don't want you to forget how we did it.

You made history every single day during this campaign -- every day you knocked on doors, made a donation, or talked to your family, friends, and neighbors about why you believe it's time for change.

I want to thank all of you who gave your time, talent, and passion to this campaign.

We have a lot of work to do to get our country back on track, and I'll be in touch soon about what comes next.

But I want to be very clear about one thing...

All of this happened because of you.

Thank you,

Barack

 

 

 

 

 

 

 

 

Bohdan,

Jestem w drodze do Wielkiego Parku ale chcę naipierw Tobie podziękować.

 

Dokonaliśmy historycznego czynu!

 

Nie chiałbym abyś zapomniał jak to zrobiliśmy.

 

Tworzyłeś historię każdego dnia kampanii wyborczej..

 

Każdego dnia gdy stukaliście do  drzwi wyborców , składaliście dary na wybory, lub rozmawialiście do swych przyjaciół, rodziny, sąsiadów – dlaczego my wierzymy  że nadszedł czas zmiany!

 

Chcę wam wszystkim podziękować  za wasz czas, talent i wysiłek jaki włożyliście w tą kampanię !

 

Mamy wiele do zrobienia aby doprowadzić nasz kraj do porzadku,  i wkrótce dam ci znać o tym co będzie na poczatku.

 

Lecz chciałbym aby jedno było jasne :

 

Wszystko to  by sie nie zdarzyło bez was!

 

Dziękiuje ci,

 

Barack

 

Infonurt2 :

przez ponad rok prowadziliśmy kampanie dla Baracka Obamy  pracując głównie nad jego przeciwnikami : Senatorami Clinton i McCain.

Jak widać skutecznie. Obama wygrał w liczbie elektorów w stosunku  ponad 2:1 zapewniając Demokratom  absolutna przewagę w obu izbach Kongresu USA.  W polskim środowisku w USA zrobili to głównie młodzi Polacy..