16 Luty 2009, Kanada

ROBERT DZIEKANSKI             

Został zabity paralizatorem (Taserem) Przez kanadyjską policję RCMP na Międzynarodowym lotnisku w Vancouver .Stało sie to w  Pazdz.14 .2007 ,  Wydarzenie  to zostało uwiecznione kamerą Video przez mieszkańca Victorii Paula Pritcharda. Zdjecia  na filmie pokazują ze Dziekański nie atakował policji ani sie też nie opierał. Po postrzeleniu,40 letni emigrant z Polski upadł i zmarł.Film ten został zatrzymany przez policję, dopiero na interwencje sedziego – policja oddała go właścicielowi. W kilka dni po śmierci , ciało jego zostało poddane kremacji za zgodą jego matki.

ŚMIERĆ KTÓRA NASTĄPIŁA ZGODNIE Z PRZEPISAMI..

 

Dochodzenie wewnętrzne RCMP nie wykazało    ani winnych ani  konieczności przywództwa w takich sytuacjach.

 

PETTI  FONG , Szef Zachodniego Biura .

 

VANCOUVER. Polski Emigrant Robert Dziekański zmarł zgodnie z przepisami.

 Cztery tygodnie przesłuchań w sądzie , przedstawia narodowi fakty iż każdy działał zgodnie z przepisami, wszyscy odwracając się do zagubionego ziritowanego mężczyzny nie  zrobili najmniejszego gestu poza przepisy aby go ocalić.

Poczawszy  od służby granicznej do załogi lotniska , świadek za świadkiem oświadczał iż robił wszystko zgodnie z przepisami.

            Nik nie żekł słowa że coś nie poszło tak jak trzeba , coś co doprowadziło do zastrzelenia Roberta Dziekańskiego ,40,  przez kanadyjską policję RCMP, na międzynarodowym lotnisku w Vancouverze.

Strażnik na lotnisku, Lance Rudek, powiedział że jego obowiązkiem nie była bezposrednia interwencja a tylko obserwacja i wykonanie raportu do przełożonych..

Rudek powiedział że policja, RCMP, strzeliła Tracerem w Dziekańskiego dopiero wtedy gdy ten zaczął ściskać zszywacz do papierów i  gdy zszywka z tego wyskoczyła.

14 Pazdz. 2007 , Pracownica lotniska , Heather Staller,  ktora prowadziła przegląd  rozmow telefonicznych , wiedziała że mozna zawiadomic Specjalną Służbę lotniska . Przeszkolony ratownik medyczny mógłby przystąpić do akcji w kilka minut – nawet wcześniej niż normalne pogotowie wyruszyłoby ze swej Stacji Ratunkowej. Jednak Staller , zeznała że  nadzór powiedział jej aby nie dzwoniła po lotniskowe Pogotowie ERS- fakt ktory opisała póżniej w Emailu do swego kolegi , też przełożinego tej służby, Andrew Caldwella.

„ Nienawidzę takiego postepowania – polityki biurowej policji ” – pisała do Caldwella. „ Chociaż nie nabawi sie człowiek kłopotów gdy nie zrobi nic”

Pracownik utrzymania Lotniska Karol Vrba,który jako jedyny  na lotnisku mogł  mówić  po Polsku, zgodził sie jako  woluntariusz za tłumacza informując o tym przełożonych.Powiedziano mu:”Nie masz sie czym martwic”

 

Czterej policjanci ( którzy zamordowali Dziekańskiego) maja zeznawać 23 Lutego.2009.Byli oni poddani dochodzeniu wewnatrz policji, ale Radca prawny Krolowej, uznał że nie ma podstaw na prowadzenia dochodzenia kryminalnego.

Kim Rossmo, były policjant z Vancouveru, wykłada obecnie   na Uniwersytecie w Teksasie , na Wydziale K yminalnym, stwierdził ze to nie wystarczające powiedzieć że postepowano zgodnie z przepisami.

„ Najważniejszym jest fakt że ktoś zmarł , ktoś kto nie musiał umrzeć i policja powinna zrobić wszystko aby coś takiego się nie powtórzyło” powiedział w czasie spotkania z prasą. „Procedury są przyjete po to aby uniknąć problemów” ( a nie je spowodowac)

 Postę powanie zgodnie z przepisami to jest to co policja i strażacy trenują w czasie szkolenia. Lecz dopiero doświadczenie w czasie pracy, uczy jak nalezy rzeczywiście się zachować w trudnej sytuacji, - powiedzial Wayne Humphry, 30 letni weteran służby ratowniczej P.Pozarowej w Vancouverze .

Humphry,który szkoli strazakow , powiedział że pierwszą rzecz którą zauważył na Video – był brak osoby która by dowodziła całą akcją.”

Okazało sie ze nikt nie podjął się zadania uspokojenia sprawy i nie zorganizował próby na komunikację”- powiedział Humphry.” Jedną z pierwszych rzeczy którą sie uczymy przez doświadczenie – jest jak usuwać ze swego postępowania wszelkie emocje”

Humphry powiedział iż może on nauczyć postepowania policji, i wykonać kilka przykładów w ramach ćwiczeń..” Jednak kiedy młody policjant znajdzie sie w sytuacji która przerasta  jego szkolenie – ma duże trudności aby postąpić dobrze ale poza  przepisami. „ Zdarzaja sie sytuacje , które nie są objete przepisami i tylko doświadczenie pozwoli ustalić właściwe postępowanie” – powiedział .

Prawnik Zofii Cisowskiej, matki Dziekańskiego,powiedział że nikt nie przyjął na siebie odpowiedzialności za to nieszczęście , i że nikt nie zrobił nic z tego co powinien zrobić.

„ Zamiast tego my słyszymy że policja działała  zgodnie ze swym przeszkoleniem,słyszymy ze Taser nie jest grożny ( Trangulajzer którym zabito Roberta),i że sa inne powody dla których Dziekański zmarł”-powiedział Walter Kosteckyj „ nadszedł czas aby pokazac przywództwo  zamiast ciągłego wleczenia sie w ogonie”.    

 

 2009-02-17

PRACOWNIK MÓWI ZE ZBADAŁ PULS MĘŻCZYZNY PORAŻONEGO TASEREM

Strażnik Lotniska zeznaje Komisji iż Dziekański jeszcze oddychał dwie minuty przed przybyciem pogotowia.

James Keller. Canadian Press

Vancouver. Inspektor straży  na lotnisku Vancouver zeznał iż sprawdził puls u Dziekańskiego podczas czekania na przybycie Pogotowia miejskiego po tym jak Polak został unieruchomiony porażeniem prądu  z Tasera przez kanadyjską policję RCMP.

Trevor Enchelmaier powiedział do Publicznej Komisji na przesłuchaniu wczoraj że przybył gdy Dziekański wił się na ziemi z bólu na międzynarodowym lotnisku w salonie przybywających wczesnym rankiem 24 Pazdziernika 2007.

Enchelmaier powiedział że rozlużnił Dziekańskiego nogi gdy policjant zakładał mu kajdanki i gdy Dziekański znieruchomiał , policjant starał się zbadać jego puls  mając na swym ręku skórzaną rękawiczkę.

„Ten fakt spowodował że  sam sprawdziłem jego puls. Oni chcieli sprawdzić puls mając na ręku skórzana rękawiczkę” .- Zeznał  posiadający  trening pierwszej pomocy   Enchelmaier.

„ Nie możesz dobrze odczuć pulsu mając na ręku skórzaną rękawiczkę””

 Enchelmaier  powiedział że sprawdził puls u Dziekańskiego trzy razy , podzas gdy ten leżał na podłodze , i za każdym razem czył jego puls.

Podczas drugiego i trzeciego razu sprawdzania pulsu ,pohylił się nad nim aby sprawdzić czy on oddycha i stwirdził że Dziekański rzeczywiście oddychał. Powiedział że trzeci raz sprawdził 2 minuty przed przybyciem Pogotowia z Richmond.

Czy ktokolwiek z policji czy ktokolwiek inny sprawdzał stan Dziekańskiego przed przybyciem Pogotowia – stało się głównym tematem dochodzenia.

 Kapitan Pogotowia , który przybył na lotnisko , stwierdził że nie było nikogo przy Dziekańskim i że  nie wierzy aby ktokolwiek sprawdzał jego stan.

 W tym momencie , Dziekański nie miał pulsu, nie oddychał i kapitan Kirby Graeme uważa iż Dziekański był już martwy.

Lecz Enchelmaier  twierdzi że dwie minuty przed przybyciem  Pogotowia  Dziekański był nieprztomny ale żywy.

„ Sprawdziłem puls na jego tętnicy szyjnej- był to wyrażny puls.” Powiedział  Enchelmaier .”Jego odech był powolny, niski ale jeszcze bardzo wyrażny”

Świadkowie różnia się w stwierdzeniu czy ktokolwiek sprawdzał Dziekańskiego gdy został porażony. Niektórzy mówią ze nie widzieli aby ktoś zprawdzał lub był w pobliżu Dziekańskiego albo udzielał mu pierwszej pomocy, inni twierdza ze widzieli jego test dwa razy.

Video film pokazuje raz test w wykonaniu  Enchelmaiera  sprawdzajacego Dziekańskiego , ale film sie zaraz potem  urywa.  Policjanci kanadyjscy ,RCMP , nie zeznawali jeszcze  ale zrobia to w następnym tygodniu.

 W miedzyczasie , inny strażnik zeznał iż nadzór  rozkazał mu aby zasłonił widok od strony publicznej i od kamery podczas gdy policja RCMP unieruchomiała Dziekańskiego.

Fabian D’Sa , który przybył jak Dziekański został unieruchamiany , jest widziany na filmie w centrum ujecia blokując widok ze strony publicznośći podczas gdy policjanci unieruchomiali Dziekańskiego. D’Sa powiedział że kazał mu tam stać Enchelmaier.

 

Tłumaczenie :

Redakcja Infonurt2

Piotr umierał a Pogotowie lotniska stało przy nim czekając na Pogotowie miejskie ..

Po prostu facet czekał aż  Robert umrze..po drugie dlaczego żaden z nich nie podjął się akcji reanimacyjnej Roberta ??? Bo to  był  Polak..?