KAPITALIZM PO SOWIECKU

ROSJANIE CZUJĄ SIĘ OSZUKANI ROZLICZENIEM ZAMROZONYCH KONT

Kreml ma miliardy dla oligarchów ale tylko grosze dla innych

Natalia Wasiliewa AP

Moskwa. Nadjezdy Smyczkowej jednopokojowy apartament na peryferiach Moskwy , gdzie mieszka z zórką i niewidoma 80 letnia matką ma tylko miejsce n łóżko i tapczan.

Jej Matka . Helena , pracowała dziesiątki lat aby kupić większy apartament.Ale oszczędności rodziny i marzenia o 3 pokojowy apartamencie wyparowały  20 czerwca 1991 roku gdy Sowiecki rząd zamroził w bankach depozyty.

 Nawet gdzy Kreml wykupuje długi  super bogatych oligarchów, wielu milionom Rosjan nie oddaje się długu zamrożónych depozytów, które straciły na wartości gdy wybuchła inflacja i zawaliła się gosodarka. Związek Sowiecki rozpadł  sie w Grudniu 1991.

Około 70 milionów Rosjan posiadało 315 miliardow sowieckich rubliulokowanych w bankach w 1991 roku , o wartości w tym czasie  $190 miliardów USA. Dzisiejsza wartość jest trudna do ustalenia , gdyż w czasach sowieckich , rubel był niewymienialny i przeszedł wielka dewalucję oraz dodatkowy spadek wartości w stosunku do dolara USA – dochodząc do tysięcznej  redukcji wartości.

Rząd twierdzi że w rublach jest to 12 bilionów – lub 360 miliardów dolarów – w dzisiejszej walucie- i zaproponował posiadaczom depozytow częsciową kompensatę. Ci zas uważaja ze jest to tylko ulamek  posiadanych przez nich pieniędzy. Minister Finansów Aleksiej Kudrin obiecał że każdy Rosjanin otrzyma podwójna wartość  z 1991 roku swych pieniędzy ale dopiero w 2011 roku.Według tego planu rząłaci 240 miliardów rubli – równowartość $7 miliardów USA w ciągu nastepnych trzech lat.  Obecnie , kazdu w wieku ponad 43 lat- otrzyma zwrot  sój j depozyt. Zgebie z tym planem kazdy z nich otrxyma pomiędzy 1 a dwoma  dzisiejszymi rublami za jeden rubel sowiecki który mieli w depozycie w 1991 roku.  Ilośc ich będzie zależna od indywidualnego konta. 

Ekonomiści twierdza że aby wyrównać wartośći rubla , dzisiejszą wartość należałoby pmnożyć przez 40. „ NAWET W NAJGORSZYCH SNACH , NIE PRZYPUSZCZALIŚMY ABY RZĄD NAS TAK OSZUKIWAŁ”-mowi  Snyczkowa-„Ci co ukradli nasze pienąsdze- zrobili fortuny na łazach i krwi zwykłych ludzi.”

Teraz Snyczkowa podała sprawę do sądy aby odzyskać swej matki 13,000 rubli.

 Rzez ponad 20 lat rząd obiecywał sie pomóc ludziom którzy stracili swoje depozyty o wartości oszczędności całehgo życia. Krytycy twierdza że odszkodowania ludzi skarłowaciały tak gdyż w tym czasie wpakował miliardy dolarów w ratowanie upadających  przemysłowych fortun oligarchom.

„ est to absurdem gdy oligarchowie dostaja pomoc od rządu a nie ma pieniędzy dla tych co stracili swoje depozyty”mowi Borys Kleyfets , Starszy Ekonomosta w Akademii Nauk w Rosji.

Rosyjski Minister Finansow mówi że  obecna wyplata jest  tylko odszkodowaniem – a nie spłata całego depozytu. Częśc właścicieli oszczędności twierdzi że są sfrustrowani faktem  iż rząd nie może  problemu od razu całego.W 1991 , Wł. Khamakalowa 3 pokojowy apartament kosztowa ł 12,000 rubli.  „Miałem 130,000 rubli na koncie – tak ze możecie sobie wyopbrazić ile mieszkań mogłem wtedy kupić”- mówi weteran służby zagtanicznej.  Od tego czasu, 80 letni Khamakałof ,otrzymał 5,000 rubli- wartość dwóch obiadów w dobrej restauracji w Moskwie. „ Robia z nas durniów „ powiedział ,” A to jest najbardziej poniżająca rzecz dla człowieka”.

 

Infonurt2 : Czerwoni zabrali arystokracji rosyjskiej  w 1920 roku majatki, wyrzneli ich w pień, a teraz zabrali pieniadze biedakom, stworzyli nowa czerwona arystokracje ( oligarchie) – i obecnie od 20 lat czekaja aż biedacy wymrą – zeby im nie oddawać depozytów. Wyglada na to że  Zydzi wychdzą naswoje .. i jak dotad nikt z nich nie został ukarany za te przestepstwa i masakre 100 milionow istnień ludzkich.