DŁUGA DROGA DO MORDERCZYCH  PÓL KHMER ROUGE

Kambodża – Kanadyjski prokurator staje przed trudnościami starając się stawić przed sprawiedliwością Khmer Rouge                                              Olivia Ward  TS

 Robert Petit

W Kambodży , gdzie ponad milion ludzi wymordowano rękoma Khmer Rouge – toczy się cicha walka o to czy ofiary tej masakry zobaczą sprawiedliwość za swego życia czy też zostanie ona ukryta w kłopotliwej historii tego kraju.

 Tematem jest oskarżenie przestępców przez  połączone siły dochodzeniowe krajowe i międzynarodowe pod patronatem ONZ, starających się osądzić główne przestępstwa które zaszły na „polach masowych mordów”Kambodży   w latach 1975 do 1979.

 Kambodżańscy i międzynarodowi sędziowie starają się ustalić system wspólny dla obu międzynarodowego trybunału i krajowego  prawa  tak aby można było rozpocząć proces.  Robert Petit jest człowiekiem który  jako kanadyjski prokurator trybunału znalazł się w środku tej dysputy. „ Oni muszą ustalić zrozumiały dla wszystkich zestaw prawa tak aby wszyscy kożystali z tego samego źródła”- Mówi Petit w rozmowie telefonicznej z Phnom Penh , gdzie bazuje on od kilku miesięcy.

Petit , 45 letni Montrealczyk , weteran trybunałów dla  wojennych przestępstw w  Ruandzie, Sierra Leone, Kosowo i  we Wschodnim Timorze , został wybrany przez ONZ  aby oskarżać w tym trybunale razem z przedstawicielem Kambodży Chea Leang. Petit ma już kilka przygotowanych spraw i doskonale zdaje sobie sprawę że liderzy Khmerów się starzeją i umierają. Niestety nic się nie może zdarzyć dopóki krajowi i międzynarodowi sędziowie nie usuną powstałych między nimi różnic.”Legalnie rzecz biorąc , nic nie wstrzymuje spraw ale różnice w interpretacji prawa krajowego wstrzymują wszystko do czasu gdy oni osiągną porozumienie.”

 Jeżeli to się nie zdarzy następnego miesiąca  w czasie ich plenarnego  spotkania- prospekt dla procesu a tym samym dla ofiar będzie się zmniejszał. Raport sygnalizuje że sędziowie międzynarodowi, sfrustrowani – mogą zrezygnować.   Obserwator Praw Człowieka oskarża rząd Kambodży o wtrącenie się do prac trybunału i zakłócenie dochodzenia. Premier HUN SEN  który zgodził się na ten proces ,był członkiem Khmer Rouge , ale nie jest przedmiotem sprawy gdyż nie był wtedy na żadnym kierowniczym stanowisku. Obserwator Praw Człowieka starał się o   otwarty proces, niezależną obronę i inne standardy międzynarodowego prawa na które władze Kambodży  jednak nie myślą się zgodzić.Ponadto , prawicowi politycy twierdzą że rząd mianował sędziami ludzi którzy są związani z rządzącą Partią Ludową Kambodży.

„Hun Sen popierał stworzenie trybunału  aż do punktu powoływania sędziów na co zdecydowanie wpływał”- mówi Nowogrodsky , Dyrektor Międzynarodowego Programu Praw Człowieka na Uniwersytecie w Toronto, Kanada, także wizytujący Profesor  Wydziału Prawa Uniwersytetu w Georgetown,USA , „Kambodżańska polityka zainfekowała  sąd.”

Krytycy twierdzą  że rząd będzie się starał filtrować informacje wychodzące na zewnątrz  powodując przez to zniszczenie powagi sądu niszcząc przy tym możliwości uzyskania sprawiedliwości  dla ofiar.

W przeciwieństwie do innych rozpraw w jakich Petit brał udział , twierdzi on że :”Jest tu uderzająca niewiedza wśród ofiar o tym dlaczego ich to nieszczęście spotkało.”

„ Nawet wtedy gdy się to działo nie wiedzieli  i nie było  w międzyczasie na ten temat żadnych badań dla ustalenia tych przyczyn. Teraz jest całe nowe pokolenie które zachodzi w głowę pytaniem  dlaczego ich rodzice i dziadkowie zostali zamordowani.”

Pod przewodnictwem Pol Pota , Khmer Rouge wprowadzili terror na podstawie komunistycznej doktryny eliminowania  ludzi wykształconych, religijnych , słowem klasę średnią społeczeństwa włączając w to ludzi zajmujących się utrzymaniem podstaw  gospodarki kraju.

Sędziowie stają teraz przed problemem. Jeżeli złagodzą wymagania prawa – cała ta akcja zamieni się parodię.

 Lecz gdy rząd Kambodży nie ustąpi – nigdy nie dojdzie do procesu sądowego.

„Jeżeli trybunał zakończy się w postaci instytucji w której broniący się nie ma zapewnionej domniemanej niewinności ,sąd taki będzie polegał na rewanżu zamiast  na faktach ewidencji gdzie część środowiska politycznego stanie się kozłem ofiarnym  zamieniając go w sprawiedliwość karną”- mówi Novogrodsky , który pomagał w szkoleniu Kambodżańskich sędziów aby wzięli udział w tym trybunale. „ Nie stanowiłoby to wzmocnienia kraju jako całości.”

Lecz Petit ma niewątpliwości co do faktu wielkiej powagi i ciężaru zbierającego się na tych procesach.

„Najgorszą rzeczą jaką moglibyśmy zrobić jest zrobienie  z kryminalnego prawa coś czym nie jest”-mówi on „Nie jesteśmy tu aby pisać historię. Te rzeczy jest lepiej traktować w oparciu o prawdę i komisje pojednania , edukację i programy rządowe. Nasza rola jest czarno-biała, udowodnić czyjąś winę lub niewinność poza racjonalną wątpliwość.” Przyznaje on  że „ jesteśmy tu po to aby pomóc ludziom dojść do sedna tych spraw  by modli  zacząć nowe życie. Sądy mają ograniczony zakres działanie do odegrania roli na poziomie osobistym, narodowym i międzynarodowym.”

TRYBUNAŁ ZOSTAŁ POWOŁANY NA OKRES 3 LAT. Musi działać na bardzo ograniczonym budżecie $56 milionów.Kanada ofiarowała $2 miliony , lecz rząd Kambodży sygnalizuje iż nie będzie mógł się wywiązać ze swej kontrybucji $13,3 milionów.

„Pracujemy  w oparciu o  małe zasoby i w najmniejszej ilości załogi jaką widziałem dotychczas ( w trakcie poprzednich procesach sądowych )”- mówi Petit. Trybunał składa się z 17 Kambodżan i 12 ludzi z innych krajów  działających jako sędziowie i prokuratorzy.

 Dla porównania Międzynarodowy Trybunał Kryminalny dla byłej Jugosławi ma budżet $56 milionów rocznie i załogę  1200 ludzi.

Prokurator kryminalny z Montrealu po 8 latach, odbył swą pierwszą podróż zagraniczną w 1995 roku , starając  się o pracę prokuratora na stanowisko Międzynarodowego trybunału Kryminalnego w Ruandzie , kończąc na procesach najbardziej znanych liderów  ludobójstwa w 1994 roku.Pracował jako doradca Misji  ONZ w Kosowie ,  Jako prokurator ONZ we Wschodnim Timurze i jako starszy adwokat Specjalnego Sądu w Sierra Leone.

 W Kambodży  , Petit nie podał listy nazwisk podejrzanych , ale uważa się iż połowa tuzina byłych członków Khmer Rouge , będzie przesłuchiwana  jak dotąd jest tylko jeden z nich zatrzymany do dyspozycji sądu.

 Mimo zniechęcających przeciwności – Petit uważa iż proces rozpocznie się jeszcze w tym roku.

  „ W końcu „ mówi on „ chciałbym abyśmy osądzili taką  liczbę podejrzanych aby proces ten był wiarygodną oceną tych ludobójstw”

„Mam nadzieję iż Kambodżanie poczują iż dochodzenia i wydane wyroki ,  pozwolą im pomóc zrozumieć co się w tym kraju stało, i że sprawiedliwość się dokonała.Ponadto dokona się wprowadzenie  wzoru do ich systemu sprawiedliwości tak aby mogli wyrwać się z tego zamkniętego kręgu.”

 

Infonurt2 :

Jest to pierwszy  przypadek w historii ludzkości , gdzie komunizm został oficjalnie w świetle prawa międzynarodowego nazwany  przez Zachód ludobójstwem- chociaż – bardzo dyskretnie i jako swego rodzaju „odosobniony” przypadek.  Media zachodnie traktowały ten przypadek jako „wynaturzony” komunizm , a jak pamiętamy , to nie Zachód interweniował ratując naród Kambodży – ale  nomen omen – komunistyczny Wietnam. Pamiętamy także iż ekipa Pol Pota była wyedukowana we Fancji.

Przypominamy ponadto że system ten wynaleziony i wprowadzony na szeroką skalę przez „wybrańców Boga” - ma na swym sumieniu , bardzo ostrożnie licząc pond 200 milionów ofiar ludzkich. Przeobrażenie tego systemu w Europie i częściowo w Azji odbywa się na koszt narodów które były nim objete : Komuniści przywłaszczają sobie dobra narodowe i ciagle utzrymując się przy władzy przekazują za sympoliczne opłatygospodarkę kapitalistom. Wybrańcy zaś , jak dotąd nie tylko nie zostali dotychczas osądzeni , ale dalej próbuję utrzymać te zniewolone narody w niewoli ekonomicznej. ( Przykładem jest Polska gdzie Żydzi opanowali rząd i aktualnie starają się wyłudzić od Narodu Polskiego $65 miliardów w formie „odszkodowań”- Ustawa w Sejmie nr 133 !!)

Canadian Takes Key Role in Cambodia Tribunal


Embassy
June 28, 2006

A lapse of 30 years, budgetary problems, and allegations of corruption and bias are making the upcoming Khmer Rouge criminal tribunal different from the international courts Robert Petit has been involved with in Rwanda, Kosovo and East Timor.

Robert Petit is about to embark upon another journey to bring justice to a far-flung country that has suffered through a genocidal regime. On Friday, the lawyer with Justice Canada's War Crimes division is flying to Cambodia where, for the next three years, he will serve as co-prosecutor for the much-anticipated Khmer Rouge tribunal, leading the charge to hold accountable those who were responsible for creating the Southeast Asian country's notorious killing fields.

Mr. Petit is already an old hand when it comes to working on international tribunals, including those in Rwanda, Sierra Leone, Kosovo and East Timor. But the Cambodian tribunal, which has been fraught with questions and allegations over the years, will be a unique experience with new challenges. "This is definitely a different animal," Mr. Petit said in an interview with Embassy last week.

Criminal Cases on A Large Scale

For eight years Mr. Petit worked as a criminal prosecutor in Montreal before he decided to "do something different" and apply for a position with the newly established International Criminal Tribunal for Rwanda in 1995. He started as an investigator before becoming a prosecutor in the trials of some of Rwanda's most infamous Hutu leaders. "It was a mind-opening experience, both professionally and personally," he said. "It was my first time off the North American continent. There are so many differences in the world about how people do things, how people react to things. It gives you a whole new perspective on life."

From there he moved to the other tribunals, which focused on war crimes and crimes against humanity in some of the world's most recent conflicts, which he describes as essentially criminal cases on a large scale. "Ultimately, that's what it is," he said. "It's a crime. There's an act, there's a victim and there's a perpetrator. It comes down to the same process.

"To my mind, aside from the types of crimes and the sheer magnitude of them and the sheer horror of them...it still remains the same principle. You're representing the victims. The pressure is the same in that you have a responsibility to represent the voices, to represent the victims."

Rwanda was only the second international tribunal established in more than a generation, and Mr. Petit acknowledged there were mistakes. "It was the beginning of this whole process of international accountability," he said. "We learn as we go along. Before [the International Criminal Tribunal for Yugoslavia], the last one was Nuremberg. And now we have over 10 years of jurisprudence."

Thirty Years in the Making

Unlike the other tribunals Mr. Petit has already worked on, the Khmer Rouge tribunal will provide many differences. Between 1975 and 1979, an estimated 1.8 million Cambodians died of starvation, overwork and execution as the Khmer Rouge attempted to revert the country to an agrarian society.

Over the ensuing 30 years, a large amount of evidence and documentation has been accumulated in the hopes that the tribunal would become a reality. However, in the meantime, many key witnesses have died, as well as many of the regime's most senior leaders. In addition, the Khmer Rouge tribunal will be unique in that the court will be conducted using Cambodian rather than international laws, has a hard three-year time limit that begins the moment Mr. Petit takes up his posting, and Cambodian judges and prosecutors will be working on the tribunal with international counterparts.

Critics have long argued that the judiciary in Cambodia is corrupt and politically biased and that the government of Cambodia and other countries like China that supported the Khmer Rouge do not want the tribunals to move ahead. Mr. Petit, who will be working with a Cambodian prosecutor during the tribunal, said he has heard the concerns, but is approaching the tribunal with an open mind. "I'm assuming we're all showing up to do the same thing for the same reasons," he said. "Whatever anybody else says is irrelevant. I'm working on that assumption."

Another challenge will be the Khmer Rouge tribunal's budgetary problems and limitations. The tribunal budget is slated at $56 million, significantly less than the other tribunals Mr. Petit has worked on and officials have warned it may go over budget. However, the Cambodian government, which was to pay $13.3 million, has said it cannot afford to cover its full share and international donors–including Canada which has contributed $2 million–are reluctant to hand over more money. "You always want more [funding] because you could do more," Mr. Petit said. "This one is particularly impacted by this. For whatever reasons, this is the deal we got. You don't let it stop you."

He said it’s important that the Khmer Rouge tribunal move forward to bring accountability to those who have gone unpunished for 30 years, and encourages the international community to contribute what it can. "It should be in every country’s interest to contribute," he said. "The interests are the same; they are shared by humanity. You want justice for everyone.... It's very important for every country that can to support this tribunal. This will be the only accountability process."

As for when the trials for the tribunal, which has been in the works since 1997, will actually begin, Mr. Petit wasn't saying. "I've been at this too long to tell you a date," he said. "We'll see what we find there."

gaps and inconsistencies.”

Khmer Rouge Tribunal - Interview with a Co-prosecutor

2007.01.24

by Dan Southerland

Khmer Rouge Trial Prosecutor Robert Petit, Photo: RFA

PHNOM PENH—When it comes to international war crimes trials, Robert Petit seems to have done it all.

Following stints in Rwanda, Kosovo, East Timor, and Sierra Leone, the veteran Canadian prosecutor is now facing one of his biggest challenges—developing cases for Cambodia’s long-awaited Khmer Rouge tribunal.

Towards the end of last year, the U.N.-backed effort to open the tribunal ran into serious difficulties when Cambodian and international jurists failed to reach agreement on internal procedures.

The two sides are now making a new effort to overcome differences.

Critics argue that Cambodian judges are subject to political interference from the Cambodian government, making it difficult to hold fair trials.

So I think that overall in six months we have a pretty good record, especially considering the limited resources we have.

Khmer Rouge Trial Co-Prosecutor Robert Petit

Unlike the trials dealing with the former Yugoslavia, Rwanda, Sierra Leone, and East Timor, the Cambodian tribunal will be more closely linked to Cambodian law.

And, as Robert Petit acknowledges, Cambodian law is full of “gaps and inconsistencies.”

 

'A lot of progress'

Some critics suspect that the Cambodian government has been using its influence to delay progress toward the opening of the tribunal, partly because of a fear that the findings could implicate or embarrass members of the government, some of whom are former Khmer Rouge themselves.

Petit, who is a co-prosecutor working with a Cambodian counterpart, declines to speculate about Cambodian government motivations or possible delaying tactics. He argues instead that he and the other jurists involved are making good, steady progress.

“I don’t comment on speculation,” said Petit in an interview with Radio Free Asia. “I don’t think that would be wise on my part.”

“We’ve made a lot of progress, more than other tribunals [at this stage]. We have investigators who have started amassing a fair amount of information. We’ve developed cases. And we have a pretty good idea already of where we’re going to go.”

“So I think that overall in six months we have a pretty good record, especially considering the limited resources we have, compared with any other tribunal that I know about.”

Khmer Rouge Trial Co-Prosecutor Chea Leang. Photo: RFA

Petit served as a criminal prosecutor in Montreal for nearly a decade. Then he decided to try something different. He launched a new career as an international prosecutor.

From 1996-99, he worked as a legal officer in the prosecutor’s office of the International Criminal Tribunal for Rwanda. From 1999-2004, he served in quick succession as a legal adviser with the U.N. mission in Kosovo, a prosecutor with the U.N. mission in East Timor, and senior trial attorney with the Special Court for Sierra Leone.

Petit sees similarities between the Khmer Rouge case and those of other war crimes trials. But he also sees significant differences.

As for similarities, he says, “It’s always about victims, isn’t it? And trying to bring justice for somebody whose rights and integrity have been violated. To a certain extent, it’s always the same.”

But then he finds huge differences in Cambodia.

We have strong cooperation and good relations and good planning to achieve the purpose of our mission.

Co-Prosecutor Chea Leang

To begin with, much time has passed. The Khmer Rouge began their full-scale reign of terror more than 30 years ago, in April 1975.

Many Cambodians have been reluctant to talk about what happened and their government has not encouraged discussion. School textbooks barely touch on the subject.

Many are still confused as to why the Khmer Rouge killed so many innocent people. By some estimates up to two million people died from executions, starvation, and overwork.

“Obviously the passage of time is a big factor,” says Petit. “There is a lack of understanding about what happened.

“In Rwanda, you knew why you were being killed. It was because you were a Tutsi. And the government had been saying for 30 years that the Tutsi were the enemy. Here that’s not the case. A whole generation grew up not really learning about this. And there are all those survivors who don’t really want to tell their children what happened to them.

“There’s a knowledge gap that did not exist in some other cases. It’s not either harder or easier to deal with—just different.”

Since last July, Petit has been working on a regular basis with a Cambodian counterpart, East-German trained co-prosecutor Chea Leang.

“We’re working very well together,” says Petit.

In a brief interview, Chea Leang agreed. “We have strong cooperation and good relations and good planning to achieve the purpose of our mission,” she said.

Does she believe that trials will begin this year?

“Now we are working on internal rules,” she says. “If we agree on those, we expect a trial to take place in 2007.”

Asked if he expects to see trials this year, Petit says: “Yes. I would hope so. And I’d be very surprised if we didn’t have trials. I’d be very disappointed. There must be. There’s no way around it. There must be.”

 

 

Cambodia Map

 


 


The Dith Pran Holocaust Awareness Project, Inc.

Spreading the Word of the Cambodian Genocide

 

 

Dith Pran Collection

MSNBC
Q & A with Dith Pran

Please send comments or suggestion to Tony

Mission Statement | Project Goals |

The Project was founded by Dith Pran, a Cambodian refugee whose war time story was portrayed in the movie, The Killing Fields. Dith Pran and Kim DePaul, Executive Director of the Project, aim to continue to educate American students about the Cambodian genocide which occurred from April 17th, 1975 to January 7th, 1979.

For any questions about the Project or to set up a program at your school, please E-mail us.

For donations to contribute to our Project or to maintain this website, please write to: The Dith Pran Holocaust Awareness Project, Inc., PO Box 1616, Woodbridge, NJ 07095.

Khmer Rouge: Learn about Cambodia's Killing Fields
Genocide Defined: What Is Genocide?
How Can You Make a Difference

 

The Dith Pran Holocaust Awareness Project, Inc.    

Spreading the Word of the Cambodian Genocide

HOME

BookKim DePaul
TheSite/MSNBC
Book Review
Peace with Pain
Vietnam Conflict
Dr.Haing S. Ngor
MSNBC Q&A
Lecture / Sovannah,GA
Haing Ngor VerdictHaing Ngor verdict
Haing Ngor VerdictExcite:Dith Pran
Cambodian Home
Cambodian Genocide
   Page Yale
Southeast Asian Childrens
   Mercy Fund
Sydney Schanberg
Elie Wiesel
Asiaweek Hun Sen
Dith Pran and
   President Regan
The Bellingham Herald
Pol Pot's legacy of horror
Andy Brouwer
President
Sen. Torricelli
Sen. McCain
Medal of Honor
Journal Newspapers
Pol Pot Profiles
US position on Khmer Rouge 
Bergen Record : Dith Pran
Cambodia research Centre
Khmer Rouge
Dith Pran in Minnesota
Crimes Against Humanity
NewsHour
Please Explain before you die

AAJA
Review
    Movie Killing Fields
Children's memoirs
Yale University Press
MSNBC
   Can't remain silent
Intelligenger Journal
Pol Pot's death
Dith Pran in the News
Dith Pran & Haing Ngor
Documentation Center
    of Cambodia
Genocide Research Project
Titony Dith
New Web Page
Human Rights
Dith Pran in Iowa
UN Genocide Treaty
The Guardian
The Nation
Cambodia by A.Schiefen
UN Mr. Annan
United Nations report
Mean Mak
MSNBC TV
Brian Williams
NYTimes Magazine
Dith Pran wrote in 1989
NYTimes Editorial
Dith Pran wrote
NYTimes Week in Review
The Daily  Iowan
Documentation Center of Cambodia
Cambodian Struggle
Internet Resources on Genocide and
   Mass Killing

Twenty Five Year Later
  US Mayaguez Incident
  Mapping The Killing Fields of      Cambodia
   New Book on Cambodia
   NYT June 25-2000

  Khmer rouge in the news  Photo Shootout
  Voice of Cambodian
  Daily Record New Jersey
Survivor speak out
Dith Pran
Lecture
FOOD
Cambodian Tribute
One Man Crusade
The Providence College
Daily News

Pol Pot
Genocide collection
PolPot BIO
PolPot BIO 2
Lecture in Millbrook

Passage thru the night
President Nixon