„Żydzi izolując się doprowadzili do różnic biologicznych"

KE oburzona rasistowską publikacją Macieja Giertycha
PAP - dodane 37 minut temu

http://i.wp.pl/a/f/jpeg/11788/wp_zel_maciej_gietrych_130.jpeg

Maciej Giertych
(fot. wp.pl / Konrad Żelazowski)

Zarówno Komisja Europejska jak i wielu eurodeputowanych socjalistycznych i obserwatorów w Brukseli uznało za szokującą opublikowaną z logo Parlamentu Europejskiego po angielsku książeczkę Macieja Giertycha pt. "Wojna cywilizacji w Europie". Publikacja została odczytana, jako antysemicka i rasistowska.

Licząca 30 stron książeczka Macieja Giertycha trafiła do skrzynek wszystkich eurodpeutowanych podczas sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w tym tygodniu.


 Ta książka wywołała szok. Problem w tym, że na jej okładce znalazło się logo Parlamentu Europejskiego, tymczasem pewne jej elementy można oskarżyć o antysemityzm i rasizm - powiedział Józef Pinior (SdPl). Według niego, Maciej Giertych przedstawia taką koncepcję rasy, która została odrzucona 60 lat temu. Między innymi stwierdza, że polscy Romowie nie należą do narodu polskiego - dodaje.

"Antysemickie dziełko pod szyldem Unii Europejskiej. Polski eurodeputowany opublikował za pieniądze Parlamentu Europejskiego rasistowska książkę" - napisał komentator ds. europejskich francuskiego lewicowego dziennika "Liberation" Jean Quatremer.

Za najbardziej szokujące uznaje fragmenty dotyczące Żydów, sugerujące, jakoby oni sami byli odpowiedzialni za to, że zostali wyizolowani. "Z własnej woli preferują życie w odrębności, w apartheidzie od otaczających społeczności. Tworzą własne wspólnoty (kahały), rządzą się sami za pomocą ich własnych reguł i dokładają starań, by zachować również przestrzenną odrębność (separateness). Sami tworzą getta, jako dystrykty, w których razem mieszkają, porównywalne do Chinatowns (chińskich dzielnic) w USA. Tylko hitlerowskie Niemcy stworzyły koncepcję wymuszonej separacji, zamkniętego getta, którego Żydom nie wolno było opuszczać" - napisał Giertych.

"Żydzi nie stanowią żadnej konkretnej rasy. (...) Jednak fakt, że trzymają się własnej społeczności, własnej cywilizacji, własnej odrębności, skutkuje rozwojem różnic biologicznych. To nie rasa tworzy żydowską cywilizację, ale cywilizacja może powodować biologiczne odseparowanie (...)" - czytamy dalej w jego książce.

Zdaniem Giertycha, "zarówno nasze stanowisko, jak i żydowskie stanowisko ma sens, ale tylko w kontekście odnośnych cywilizacji. Jasno pokazuje to, że niemożliwa jest płaszczyzna porozumienia w kwestiach odróżniających cywilizacje".

"To kompletnie skandaliczne i oszołamiające. Tak jak byśmy powrócili do najczarniejszych lat 30. I pomyśleć, że taki rasizm mógł być wydany przez jednego z liderów partii rządzącej w kraju, który należy do UE" - komentuje na blogu "Liberation" profesor Uniwersytetu Roberta Schumana w Strasburgu Xavier Delcourt. "To byłoby szokujące, gdyby autor nie został ukarany. Mam nadzieję, że przynajmniej zostanie zawieszony w swych funkcjach w europarlamencie" - dodał Delcourt.

Komisja Europejska wezwała w piątek PE do zbadania sprawy i podjęcia "odpowiednich kroków".