Benedykt XVI do abp. Wielgusa: proszę podjąć służbę dla Chrystusa

2007-02-20 (20:31) KAI


Warszawa, 20.02.2007
wersja do druku


Benedykt XVI przesłał do abp. Stanisława Wielgusa list, w którym wyraża życzenie, "by Ekscelencja podjął na nowo swoją działalność w służbie Chrystusowi". List datowany na 12 lutego przekazał we wtorek KAI kapelan abp. Wielgusa.



Do umiłowanego Brata Arcybiskupa Stanisława Wielgusa

Przeczytałem z uwagą cenny list Waszej Ekscelencji, z 8 stycznia br., i gorąco dziękuje za zaufanie, z jakim Ekscelencja otworzył przede mną swoją duszę, ukazując bolesne cierpienia swego serca podczas całego życia kapłańskiego i biskupiego, aż do zrzeczenia się urzędu biskupa Warszawy.

W tym ostatnim okresie współuczestniczyłem w cierpieniach Ekscelencji i pragnę zapewnić o mojej duchowej bliskości i braterskim zrozumieniu.

Odnośnie do przeszłości, jestem w pełni świadomy wyjątkowych okoliczności, w których Ekscelencja wykonywał swoją posługę, kiedy reżim marksistowski w Polsce używał wszelkich środków do tłamszenia wolności obywateli, a w sposób szczególny duchownych.

Jako Rektor Uniwersytetu w Lublinie i jako Biskup Płocka, Ekscelencja dał dowód wielkiej pobożności i głębokiej miłości do Chrystusa i do Kościoła.

Kiedy Ekscelencja miesiąc temu złożył rezygnację, świadomy, że sytuacja, która zaistniała, nie pozwala rozpocząć posługi biskupiej z niezbędnym jej autorytetem, wyraźnie widziałem w tym akcie głęboką wrażliwość na dobro Kościoła Warszawskiego i Kościoła w Polsce, a także pokorę i dystans do zaszczytów.

Chciałbym przede wszystkim skierować słowo zachęty, zapraszając do kroczenia naprzód z ufnością i pokojem w sercu. Wyrażam życzenie, by Ekscelencja podjął na nowo swoją działalność w służbie Chrystusowi w sposób, który będzie możliwy, aby zaowocowała rozległa i głęboka wiedza oraz pobożność kapłańska, dla dobra umiłowanego Kościoła w Polsce.

Posługa biskupia, tak dzisiaj, jak i zawsze, naznaczona jest cierpieniem i krzyżem. Nasz Pan nie przestanie podtrzymywać Ekscelencji Swoją łaską. Pomocą będzie również przyjaźń braci biskupów i osób, które poznały Ekscelencję i obdarzyły szacunkiem.

Z żywym uczuciem, pamiętając w nieustannej modlitwie przy Ołtarzu Pańskim i przed Najświętszą Dziewicą Maryją, z serca udzielam Ekscelencji szczególnego błogosławieństwa apostolskiego w nadziei na obfite łaski z nieba.

Watykan, dnia 12 lutego 2007 r.

Benedykt XVI

Dziękuję osobom, które były ze mną
PAP - dodane 21 minut temu

Arcybiskup Stanisław Wielgus, po tym jak został upubliczniony list papieża Benedykta XVI do niego, podziękował na antenie Radia Maryja osobom, które w trudnym dla czasie były z nim i modliły się w jego intencji.

Dziękuję wszystkim osobom, które w ostatnim, tak bardzo trudnym dla mnie czasie, były ze mną, modliły się w mojej intencji, wyrażały swoją solidarność ze mną w swoich bardzo licznych listach - mówił abp Wielgus.


 



Bóg zapłać za tę solidarność, za modlitwę. Ja również obiecuję modlitwę w intencji tych wszystkich, którzy są ze mą. Szczęść Boże - dodał arcybiskup.

Ojciec Święty Benedykt XVI w liście, który zostanie odczytany w Środę Popielcową w kościołach w całej Polsce, udzielił abp. Wielgusowi "szczególnego błogosławieństwa apostolskiego".

Papież podkreślił w liście, że kiedy abp Wielgus złożył rezygnację z funkcji metropolity warszawskiego, widział w tym głęboką wrażliwość na dobro polskiego i warszawskiego Kościoła, pokorę oraz dystans do zaszczytów. Papież odpowiedział w ten sposób na list Wielgusa, wysłany do Watykanu po styczniowej rezygnacji ze stanowiska metropolity warszawskiego.

Benedykt XVI skierował do abpa Wielgusa słowo zachęty, "zapraszając do kroczenia naprzód z ufnością i pokojem w sercu". Wyrażam życzenie, by Ekscelencja podjął na nowo swoją działalność w służbie Chrystusowi w sposób, który będzie możliwy, aby zaowocowała rozległa i głęboka wiedza oraz pobożność kapłańska, dla dobra umiłowanego Kościoła w Polsce - zaznaczył papież.

We wtorek o liście Radę Stałą Konferencji Episkopatu Polski poinformował Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Podczas spotkania członkowie Rady Stałej zapoznali się z pracami Kościelnej Komisji Historycznej, która bada materiały z IPN na temat księży.

Abp Wielgus 7 stycznia zrezygnował z funkcji metropolity warszawskiego w związku z ujawnieniem dokumentów służb specjalnych PRL z IPN na temat jego współpracy z lat 70. Jeszcze w lutym Sąd Lustracyjny zdecyduje, czy wszcząć proces lustracyjny z wniosku arcybiskupa. Obecnie abp Wielgus jest arcybiskupem-seniorem warszawskim.

Radio Maryja broniło abp. Wielgusa zarówno wówczas, gdy pojawiły się oskarżenia go o współpracę ze służbami PRL, jak i po jego rezygnacji z funkcji metropolity.

Kilka dni po planowanym ingresie o. Tadeusz Rydzyk mówił w radiu, że abp Wielgus "ma trudniej, niż miał kiedyś kardynał Wyszyński", "tak powstają wielcy święci". Dyrektor rozgłośni apelował wówczas o pisanie listów z poparciem do arcybiskupa i modlitwę w jego intencji.
(łc)

 

 

 

Infonurt2 : Jeżeli jest to ostatnie słowo BVI do Abp Wielgusa to możemy  zpomnieć o Katolickim Kościele w Polsce , zapisać się do STOWARZYSZENIA  „RÓŻA” i zacząć Kościelne msze w domach ..tak jak bywało w Libii.  W końcu Polska jest laickim krajem - w/g żydowskiej konstytucji w Polsce – jak to  przypomniał z radością Żyd Rokita..

Słowo agentów UB i Zydów w Rządzie i Episkopacie polskim ma wieksze znaczenie od  słowa Biskupa Polaka Wielgusa....SHALOM