STOSUNKI MIĘDZY INDJAMI I USA – LEKCJĄ DLA KANADY.. i nie tylko !

New Delhi jest bardzo blisko z USA , jednakże nie będąc krajem podporządkowany..mówi Haroon Siddiqui   TS

Indie udowodniły że można mieć bliskie stosunki z USA bez konieczności podporządkowania się Ameryce. W jednym z najbardziej wyróżniającym się rozwojem zmian po okresie Zimnej Wojny jest relacja stosunków Indii i USA które zapomniały o różnicach i stworzyły bardzo mocne partnerstwo. USA stały się najważniejszym politycznym i handlowym sprzymierzeńcem Indii.

Szczególnie zaś gdy G.Bush zignorował  międzynarodowe  przepisy  i dostarczył Indiom technologię energii jądrowej. Jednakże „ nie powinieneś z góry zakładać że będą to wiernopoddańcze stosunki „- mówi Talmiz Ahmad , weteran służb międzynarodowych, a obecnie Dyrektor Instytutu ds Spraw Ogólnoświatowych. Nie mówi tego w imieniu rządu , jednakże odzwierciadla on jego myślenie , szczególnie , Premiera Manmohana Singha.

„Nasza pamięć historii jest dłuższa niż ich : mówi Ahmad .” USA ma podły zapis traktowania swych partnerów; popatrzmy tylko jak traktują Anglię,  Niemcy czy Francję –jak swych podwładnych”.

New Delhi jest dlatego :

·         Odnawiając swoje stosunki z Moskwą z czasów Zimnej Wojny , podpisało w zeszłym tygodniu umowę na budowę  czterech reaktorów atomowych i przypuszczalnie przystąpią wspólnej floty odrzutowców i wyrzutni rakietowych.

·         Unormowali swe stosunki ze swymi sąsiadami-wrogami : Pakistanem i Chinami.

·         Poprawili stosunki handlowe z Unią E.

„ Gdybyśmy przystąpili do USA bez tego, potraktowaliby by nas gorzej niż służącego” mówi Ahmad. Demonstracja tego stanowiska najlepiej występuje w sposobie jak Indie traktują Iran. Indie , podobnie jak USA martwi program nuklearny Iranu. Podobnie jak Izrael , Indie niepokoją się rozprzestrzenianiem się energii atomowej wśród bliskich sąsiadów. Ale przeciwnie do USA , Indie nie popadają z tego powodu w obsesję.

Neo- konserwy  pchają USA do konfrontacji ..realiści , tacy jak Baker , wiedzą że Iran jest jednym krajem który może ustabilizować sytuację w Iraku.”

„ Neo-konserwy  , obawiają się jednak że Izrael utraci swoją swobodę decydowania o wszystkim w tym rejonie  i Palestyńczycy wyzwolą sie od jego przewagi natychmiast jak tylko Iran posiądzie energię nuklearną”. Oczywiście Bush ulegnie ich perswazji.

„ Podejmuje on drogę siłową na Iran, nawet gdy to prowadzi do rezygnacji z Iranu w sprawie Iraku. Zamiast tego wysyła do Iraku dodatkowo 20 tysięcy żołnierzy aby ustabilizować sytuację w Iraku”

Indie zdają sobie sprawę z niezwykłych wystąpień Iranu i jego Premiera Mahmouda Ahmadinejada  , jednocześnie pytając dlaczego tak się to dzieje ?

„Przez ostatnie 30 lat , Amerykanie poniżali ich, Poprzedni Prezydent, Syed Khatami, kulturalny i dobrze wykształcony człowiek , zaoferował normalizację , dając im do wyboru kilka opcji. Amerykanie poniżyli go , a wyborcy widząc że ugodowcy z USA nie dają rezultatu- wybrali obecnego prezydenta Ahmadinejada .

„ Ludzie zwrócili się do  bojowników gdy ugodowcy nie dostarczyli ..lub nie pozwolono im aby dostarczyli”  mówi Ahmad.

Tak więc , chociaż Indie głosowały przeciwko Iranowi w Międzynarodowej Agencji  Atomowej, to jednak nie przyłączyli się do USA w czasie obecnej demonizacji Iranu. Jest też przeciwko zastopowaniu  rurociągu gazowego Iran-Pakistan – Indie.

„Poparcie dla tego rurociągu nadeszło prosto od Premier” mówi Ahmad  „ Będąc ekonomistą , za\daje sobie dokładnie sprawę z roli zapewnienia źródła energii na dłuższy okres. Iran odgrywa tu bardzo ważną rolę.”Amerykanie ,oczywiście , oponują tej budowie”. Oni są brutalni w oświadczaniu tego czego chcą. Oni wyrażała sie o projekcie bardzo żle. Lecz Indie odrzucają ich naciski”. Ahmad informuje  że „ techniczne, finansowe i legalne zagadnienia  projektu są już rozwiązane w 95% - a pozostało tylko ustalić cene , co nastąpi najpewniej w ciągu 6 miesięcy”.Żadna z tych spraw nie wpłynęła ujemnie na stosunki Indyjsko- Amerykańskie lub Indyjsko – Izraelskie.

   Raportują ze Indie są największym odbiorcą uzbrojenia z Izraela  , o czym ,świadczy obrót finansowy zeszłego roku – 1,1 Miliarda dol. a Obroty z USA w tym samym czasie osiągnęły $30 miliardów przy czym 2/3 jest po stronie Indii!

Przyspiesza  swe inwestycje w Indiach Ameryka. W ostatnich kilku miesiącach, IBM,Mikrosoft, GE i inni ogłosiły inwestycję na ponad 20 %miliardów. Indie są drugim klientem co do wielkości dla IBM.  Indie zakupiły 68 Śniegówkom za $11 miliardów , używaną flotę za 9 milionów i planują zakup myśliwców za $6 miliardów.

W międzyczasie , transakcja nuklearna jest podpisana z Bushem , mimo że Indie nie podpisały Traktatu o Nie rozprzestrzenianiu – zakupiły bombę.  Przeciwnym argumentem jest fakt że Indie nie są z natury za rozprzestrzenianiem zbrojenia , i udostępniły 14 swych reaktorów do kontroli międzynarodowej – co z zadowoleniem powitała agencja IAEA.

 Transakcja ta MA JESZCZE DO PRZEBYCIA DWA PROBLEMY : APROBATĘ 35 NARDÓW NUKLEARNYCH DOSTAWCÓW produktów składowych energii jądrowej oraz protokólarnego przyjęcia przez Wiedeńską IAEA.

„ Indie mogą mieć ciasto i tym samym czasie jeść go” – podano w nagłówkach gazet o tym nuklearnym podarunku.

 Teraz jest kolej Indii na ustalenie jej stosunku do reszty świata.