SB organizacją przestępczą i antypolską


Marszałek Sejmu deklaruje się jako zwolennik tak zwanej "deubekizacji". Jak wyjaśnił Marek Jurek w "Sygnałach Dnia", PiS ma już w zasadzie gotowy projekt odpowiedniej ustawy, uznającej SB za organizację o charakterze przestępczym i antypolskim.

Jak mówił Marek Jurek, ustawa powinna ujawnić dane wszystkich funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, również tych, którzy w końcowych latach jej istnienia przeszli do MO lub zmienili nazwiska.
Kolejnym warunkiem - według marszałka - jest zobowiązanie byłych funkcjonariuszy - pod groźbą kary - do przekazywania całej swojej wiedzy na przykład IPN-owi. Następnym rozwiązaniem miałby być zakaz przechowywania tajnych materiałów, ewentualnie z krótką abolicją, która dawałaby czas na ich bezkarne oddanie. Ponadto, zdaniem Marka Jurka, byłym funkcjonariuszom koniecznie trzeba odebrać przywileje, na przykład emerytalne. Polityk deklaruje gotowość PiS do dyskusji o ostatecznym kształcie tego prawa w sejmowych komisjach.
Marszałek Sejmu wyraził też przekonanie, że gdyby do wprowadzenia tych lub podobnych rozwiązań konieczna okazała się zmiana konstytucji, to w tym Sejmie znalazłaby się odpowiednia większość.