„W Watykanie rozpoczęła się wojna frakcji"

Sprawa arcybiskupa Stanisława Wielgusa to początek poważnych napięć w Kościele, powodujących rozdarcie na szczytach jego władzy - pisze w najnowszym numerze włoski tygodnik informacyjny "Panorama".

Według autorów artykułu zatytułowanego "Niezbyt święte wojny", w Watykanie toczy się walka między poszczególnymi frakcjami, a wielu hierarchów usiłuje wpłynąć na postępowanie Benedykta XVI.

Tygodnik ujawnia również, że etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II być może zakończy się już 2 kwietnia, w drugą rocznicę jego śmierci.

Autorzy artykułu - Filippo Di Giacomo, Ignazio Ingrao i Vito Mancuso - zauważają, że kryzys wokół nominacji metropolity warszawskiego to "najnowszy cios w coraz bardziej popsutych stosunkach między niemieckim papieżem a polskimi wiernymi".

"Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II przebiega w rekordowym tempie, ale dla polskiego Kościoła nadszedł czas wyrównania rachunków" - twierdzi "Panorama". Wymienia następnie wszystkie wydarzenia w Watykanie, świadczące o tym, że współpracownicy polskiego papieża, schodzą na drugi plan: "Kardynałem nie został arcybiskup Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, +ghostwriter+ ostatnich książek Jana Pawła II. Zwolniony został kardynał Edmund Szoka, Amerykanin polskiego pochodzenia, gubernator Państwa Watykańskiego. Następnym ruchem ma być przeniesienie sekretarza Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych arcybiskupa Edwarda Nowaka do małego kościoła świętego Stanisława jako kapelana polskich emigrantów w Rzymie".

Włoski tygodnik dodaje, że "mówi się również o zastąpieniu arcybiskupa Moskwy Tadeusza Kondrusiewicza, Polaka z pochodzenia, by sprzyjać spotkaniu między papieżem a patriarchą Aleksym II".

"Benedykt XVI zamierza zreorganizować Kościół w Polsce, rozerwany między duszą nacjonalistyczną i ultrakonserwatywną, skupioną wokół założyciela Radia Maryja ojca Tadeusza Rydzyka, a tą postępową, związaną z inteligencją kojarzoną z Wojtyłą, na czele z księdzem Adamem Bonieckim" - piszą włoscy publicyści. Według nich papież, zanim mianował arcybiskupa Wielgusa, odrzucił wcześniej aż sześć innych kandydatur na metropolitę warszawskiego.

Zdaniem włoskich watykanistów kardynał Stanisław Dziwisz, który nie aprobował nominacji dla arcybiskupa Wielgusa "mógłby wiele opowiedzieć o okresie, w którym utrzymywał on kontakty ze służbami specjalnymi, ale zachował milczenie".

W artykule mowa jest również o tym, że Benedykt XVI, który chciałby, aby Kościół skupił się na głoszeniu ewangelicznego orędzia i został "odchudzony ze zbyt wielu struktur", spotyka się z dużym oporem ze strony hierarchów. Jako przykład podaje się między innymi sprzeciw francuskich biskupów wobec powrotu przedsoborowej liturgii po łacinie, powstrzymanie reorganizacji Kurii Rzymskiej w celu zmniejszenia liczby urzędów i ograniczenia wydatków, zablokowanie wymiany nuncjuszy apostolskich w najważniejszych stolicach, zepchnięcie na margines obecności przedstawicieli Opus Dei.

Włoski tygodnik konkluduje, że wobec tak wielu sporów i fali sprzeciwu "od wielu miesięcy Benedykt XVI wydaje się być odizolowany w swoim gabinecie".

 

 Czytelnicy komentują :

1)

widać, że oni nie mają pojęcia o polskim Kościele, skoro stawiają po tej samej

stronie JP2 i ks.Bonieckiego-antyPolaka, wroga patriotyzmu i polskości naszego kościoła.